Samsun

Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan Osmanlı'nın ilk başkenti Bursa; köklü geçmişiyle, tarihi ve kültürel değerleriyle birçok medeniyete kucak açmış önemli bir kenttir.
2b9fd_png
4c6b1_png
58b9f_png
244ed_png
b237c_png
be5bf_png
eb219_png
ed5ab_png
samsun1

Türkiye’de Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve bu bölgenin en büyük şehri olan Samsun, on yedi ilçeden oluşur. Bölgenin en eski limanlarından birine sahip olan şehrin tarihi,  Hititlere kadar uzanır. Samsun, eski çağlardan bugüne önemli bir ticaret ve kültür merkezidir. Ayrıca şehir son yıllarda turizm konusunda da önemli bir noktaya gelmiştir.

Kızılırmak Deltası ve Bafra Ovası ile Yeşilırmak Deltası ve Çarşamba Ovası bu şehirde yer alır. Bafra Kuş Cenneti’yle pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan Samsun, aynı zamanda çok çeşitli endemik bitki türünün de yer aldığı verimli topraklara sahiptir. Doğal plajlarıyla, yemyeşil bitki örtüsüyle ve yaylalarıyla öne çıkan bir şehirdir.

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a ayak basarak, Milli Mücadele’yi başlatması ve Türk milletine kurtuluş yolunu açan adımı atarak bir dönüm noktası yaşatması sebebiyle; şehir büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yıldönümü olan 2019’da,  bu yıl kırk birinci kez düzenlenecek olan TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği yaklaşık 40 ülkeden 800 çocuğun katılımıyla Samsun’da çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilecektir.